Dzień wody

Co roku 22 marca na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Celebrowali go również uczniowie naszej szkoły, którzy przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Państwową Akcję Humanitarną.

Celem akcji było zaangażowanie jak największej liczby osób i szerzenie świadomości o tym, że:

• dostęp do czystej wody to prawo człowieka,

• na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej,

• jesteśmy za to współodpowiedzialni/e,

• oszczędzanie wody to za mało.

Uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w wykonanie instalacji obrazującej zanieczyszczone wody na świecie.

Na lekcji wychowawczej młodzież miała możliwość zapoznania się z zagadnieniem wirtualnej wody
i śladu wodnego. Wirtualna woda to pojęcie oznaczające rzeczywistą ilość wody, która jest potrzebna do produkcji danego towaru lub uzyskania usługi. Ślad wodny, to ilość wody, która potrzeba jest do wytworzenia zasobów, które na co dzień konsumujemy. Każdy z nas może obliczyć swój ślad wodny czyli całkowitą ilości wody zużywaną podczas codziennych czynności w domu (tzw. zużycie bezpośrednie np. podczas prania, gotowania, podlewania ogrodu) czy zakupów w sklepie (tzw. zużycie pośrednie, czyli zużycie wody potrzebnej do wyprodukowania żywności, ubrań, sprzętu AGD, samochodu itp.). Im bardziej skomplikowany proces produkcji danej rzeczy, tym większy jest jej ślad wodny. Wyprodukowanie 1 kg pszenicy wymaga ok. 1330 litrów wody, 1 kg ziemniaków – 900 l. Znacznie większy ślad wodny mają produkty pochodzące od zwierząt. Wyprodukowanie 1 kg wieprzowiny wymaga zużycia aż 4800 l wody – wołowiny 15500 l wody, sera – 5000 l. Kupując
w sklepie parę jeansów razem z nimi „kupujemy” 7600 l wody wirtualnej, a nowy samochód to aż 400000 l!
Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. „ Czy zabraknie nam wody”?