Relacja z job shadowing – grafika i poligrafia cyfrowa

Relacja z job shadowing – grafika i poligrafia cyfrowa

Zaplanowane cele odbycia praktyki zawodowej nauczycieli w firmie poligraficznej we Włoszech obejmowały:

 • zapoznanie się z technologiami przygotowania projektów poligraficznych
 • zapoznanie się z wiodącymi technologiami druku
 • zapoznanie się z technologiami wzbogacania i uszlachetnienia wydruków
 • zapoznanie się z technologiami produkcji opakowań
 • wzrost umiejętności w porozumiewaniu się w języku angielskim z pracownikami firmy.

Firma  Emmeci Grafica  zajmuje się realizacją projektów graficznych przeznaczonych do druku. Posiada oprogramowanie graficzne firmy Adobe umożliwiające tworzenie projektów i ich przygotowanie do druku. W firmie znajduje się szereg maszyn drukujących wykorzystujących wiele technologii, co umożliwia realizację różnego rodzaju zamówień. Firma realizuje wydruk cyfrowy. Druk cyfrowy to jedna z popularniejszych technik druku jest to metoda druku wykonywana przy pomocy elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Tego typu urządzenie tworzy wydruk na podstawie danych przesłanych bezpośrednio z komputera. Istnieje więc dowolność w wykonywaniu różnorodnych projektów. Projekty do druku możemy dostarczyć do drukarni na dowolnym nośniku cyfrowym. Druk cyfrowy nie wymaga żadnych form drukarskich czy też pośrednich nośników. Pozwala to realizować druk wizytówek czy innych produktów szybko i tanio. Wykonane tą metodą wydruki pozwalają na natychmiastową dalszą obróbkę. Można wykorzystać druk cyfrowy do projektów o różnych podłożach i gramaturach. W dodatku ta technologia pozwala skorzystać z personalizacji – zamieszczania na wydrukach zmiennych danych.

Kolejna technologia to druk offsetowy. Druk offsetowy jest techniką tzw. druku płaskiego, co oznacza, iż poszczególne elementy matrycy drukarki offsetowej znajdują się na jednakowym poziomie. Matryca wykorzystywana w druku offsetowym jest wykonana z lekkiego aluminium. Założona jest na cylindrze i przekazuje obraz projektu na bęben pokryty gumą. Z bębna obraz przenoszony jest na określone podłoże np. papier kredowy. Druk offsetowy pozwala uzyskiwać szybkie i tanie realizacje na bardzo różnorodnych materiałach, w tym papierach powlekanych, offsetowych czy kartonach. Druk offsetowy to opcja stosowana przeważnie w dużych nakładach.

Firma Emmeci Grafica stosuje także druk w technologii UV wykorzystując jako podłoża drukowe płyty ze spienionego PCV. Płyty PCV, czyli płyty z polichlorku winylu są niezwykle popularnym materiałem wykorzystywanym w reklamie. Druk PCV jest ekonomiczny i umożliwia przygotowanie estetycznych i odpornych na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych plansz, szyldów, usztywnionych plakatów czy tablic. Płyty bez problemów można ciąć z wykorzystaniem pił
i trymerów, wiercić, nitować, spawać.

W firmie poligraficznej znajdują sią także linia technologiczna do sitodruku na tekstyliach. Karuzela sitodrukowa pozwalają na precyzyjne zadruki z triadą włącznie. Karuzele do sitodruku wraz ze stacjami suszącymi flash (tzw. podsuszarki) i piecami tunelowymi (tzw. tunele do sitodruku) tworzą w pełni wydajne i uniwersalne linie technologiczne do sitodruku na tekstyliach.

Firma Emmeci Grafica oferuje także druk solwentowy. Druk solwentowy, zwany też wielkoformatowym jest techniką druku polegającą na użyciu tuszy przygotowanych na bazie rozpuszczalników organicznych, czyli inaczej niż w zwykłym druku atramentowym. Z tego względu solwent charakteryzuje się znacznie wyższą odpornością na czynniki zewnętrzne – można go z powodzeniem stosować na każdym podłożu. Solwent znajduje zastosowanie przede wszystkim przy wszelkich wydrukach wielkoformatowych, takich jak: reklamy, banery czy plakaty, które dodatkowo będą położone na zewnątrz – często w trudnych i niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Ten rodzaj druku jest szczególnie odporny na promieniowanie słoneczne, deszcz i śnieg przez kilkuletni okres czasu. Często stosuje się go przy zadrukowaniu:

 • billboardów,
 • tablic informacyjnych i reklamowych,
 • foli samoprzylepnych,
 • siatek MESH,
 • płótna Canvas,
 • roll upów,
 • banerów na elewacjach,
 • naklejek na pojazdach,
 • liter przestrzennych,
 • citylightów,
 • plandek na pojazdy itd.

Oprócz wymienionych technologii mogliśmy się zapoznać z szeregiem maszyn pomocniczych np. do wykrawania opakowań, do hot-stampingu, tłoczenia, lakierowanie druku, laminowanie w tym foliowanie.

W podsumowaniu można stwierdzić że osiągnięte zostały wszystkie założone cele staży branżowych we Włoszech nauczycieli kierunku grafika i poligrafia cyfrowa.

Wnioski:

Obserwacja realizacji projektów i zamówień w oparciu o różne technologie poligraficzne i możliwość czynnego uczestnictwa w procesie realizacji projektów bardzo wzbogaciło wiedzę i doświadczenie zawodowe nauczycieli. Dlatego wskazane jest  nadal organizować mobilność nauczycieli w celu ciągłego podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych  oraz  pogłębiania umiejętności porozumiewania się w językach obcych.

Skip to content