Wycieczka EO

W związku z realizacją zadań w ramach projektu „Moją perspektywą – KWALIFIKACJE!” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego uczniowie z kierunku technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do elektrowni wodnej w Żydowie, farmy wiatrowej i fotowoltaicznej oraz biogazowni. Podczas wyjazdu uczniowie zapoznali się z parkiem maszynowym i procesami technologicznymi służącymi do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Pracownicy podzielili się z naszymi uczniami swoimi doświadczeniami zawodowymi. Uczestnicy wyjazdów poznali również historię i zalety obiektów np. elektrownia Szczytowo- Pompowa (ESP) w Żydowie została wybudowana w 1971 r. jako pierwsza tego typu w Polsce i jedyna usytuowana pomiędzy dwoma naturalnymi jeziorami odległymi od siebie ok. 1,5 km, gdzie różnica poziomów pomiędzy nimi sięga aż 82 m. Elektrownia w Żydowie pełni rolę szczytowego źródła energii w przypadku jej nagłego lub wysokiego zapotrzebowania. Elektrownia ta stanowi naturalny magazyn energii. Natomiast elektrociepłownia biogazowa w Grzmiącej zapewnia wiele pożytku, najważniejszą korzyścią jest produkcja czystej ekologicznie energii elektrycznej. Biogazownia w Grzmiącej została laureatem krajowej edycji Agroligi, jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów branży rolnej.